[Archiv] TORTUGA COURIER <<<


Vile Doom naposledy sestřelil vodník 29. 11. 2016. 17:54

Počítadlo


woreshack 2010

Články/ÚKOLY


Pozor! Na této stránce uvidíte pouze nejnovější článek a nejnovější úkol...Pokud jste tu dlouho nebyli, neváhejte a zabrouzdejte taky do
>>>> STARŠÍCH ČLÁNKŮ/ÚKOLŮ <<<<

ÚKOL: Před plavbou

Vážení námořníci. Schyluje se pomalu k akci a vy dokončujete své převleky, balíte šavle a muškety do torny, leštíte dalekohledy, brousíte si zuby na poklady, solíte vepřové a toužíte po dobrodružství. Tak to má být. Ale než vykročíte směrem do přístavu, raději si ještě naposledy sedněte na plný lodní kufr a popřemýšlejte, zda máte vše potřebné pro plavbu. Nejen oblečení a výstroj, ale i talismany, lejstra, mapy, váček na dukáty, groše a dublony, papoušky, dýmky, cokoliv vás napadne. A je tu ještě jedna věc: pro vodymilovné jedince a mořské vlky - kdo máte, VEMTE SI NAFUKOVACÍ MATRACI NA VODU! :) Tak nezmeškejte loď, která vás zaveze 3. července ráno do Plymouthu! ahoj!

01. 07. 01:10 , napsal cedrick frederick jojo, cpt.Článek: Příďové figury a znaky

Na galérách a plachetnicích starých Řeků a Římanů i na lodích raného středověku nebylo napsáno jméno lodi. Symbolicky ho představovala figura vyřezaná na přídi. Ať již to byla statná zvířata - tygr, lev, orel, kentaur, gryf, nebo dávná božstva jako Neptun, Triton, Pallas Athéna. Vítěz bitvy u Levanta (7.11.1571). 11. 1571/ don Juan a`Austria bojoval na lodi SFINX označené postavou sfingy vyřezané pod beranidlem. Některé lodě pojmenované po slavných osobnostech nesly pod čelenem celé vyřezávané portréty. Za mnoho jiných můžeme připomenout třeba holandskou loď ERASMUS Rotterdamský nebo anglickou řadovou loď QUEEN CHARLOTTE z roku 1790. To už však byla doba, kdy se figura stávala především výzdobou. Velké množství lodí potřebovalo přesnější označení názvu a tak v roce l6ů 8 vychází ve Francii dekret, vyžadující označení jména lodi na zádi. V bohatě vyřezávaném rámu se zde objevuje jméno vypsané zlatými písmeny. Tento zvyk přejímají další státy; během doby se nápis zjednodušil a dostal se i na oba boky přídě lodi. Figura nebo jednodušší znak však ještě přetrvávaly. Slavný kliper CUTTY SARK vedla na jeho plavbách příďová figura poloobnažené čarodějky, jejíž jméno nesl.
S příchodem železných lodí tradiční výzdoba mizí. Jen mimořádně se objevují sochařsky zpracované znaky lodí. Poměrně časté jsou však znaky symbolizující domovskou příslušnost nebo název lodi. Československé lodě nazvané podle měst nesou na přídi znak města, ostatní znak svého domovského přístavu - Prahy.

21. 06. 09:08 , napsal cpt. Ferror

>>>> STARŠÍ ČLÁNKY